• خبر روز


بررسی استراتژی سرمایه گذاری در صنعت بیمه کشور در موسسه آموزش عالی بیمه اکو

1398/10/01

بررسی استراتژی سرمایه گذاری در صنعت بیمه کشور در موسسه آموزش عالی بیمه اکو

 به مناسبت گرامیداشت هفته پژوهش، نشست علمی-تخصصی با عنوان "بررسی استراتژی سرمایه گذاری در صنعت بیمه کشور"با حضور تنی چند از استادان و صاحب نظران صنعت بیمه کشور در موسسه آموزش عالی بیمه اکو برگزار شد. در این نشست آقای دکتر عزیز احمدزاده عضو هیات علمی پژوهشکده بیمه و آقای دکتر سلمانی نژاد مدیرعامل شرکت سبدگردان آسال به همراه سرکارخانم دکتر آتوسا گودرزی ، آقای دکتر سعید اسلامی، دکتر علی سرزعیم و آقای مرتضی اعلاباف اعضای هیات علمی موسسه آموزش عالی بیمه اکو به بررسی آخرین تحولات و آیین نامه های سرمایه گذاری در صنعت بیمه پرداختند و راه کارهای بهبود وضعیت کنونی را بررسی کردند.

در ابتدا سرکارخانم دکتر گودرزی رییس و عضو هیات علمی موسسه در خصوص رابطه مستقیم توسعه صنعت بیمه با رشد اقتصادی مطالبی را بیان داشت و توسعه صنعت بیمه را به ویژه در حوزه بیمه زندگی موجب شتاب اقتصادی کشور دانست. ایشان در این ارتباط از کشورهای در حال توسعه و رابطه آماری معنادار میان توسعه صنعت بیمه و رشد اقتصادی آنها یاد کرد. در ادامه آقای دکتر اسلامی عضو هیات علمی موسسه رویکرد فعلی صنعت بیمه کشور را پرداختن به ضریب نفوذ بیمه دانست و اعلام داشت با این رویکرد، سرمایه گذاری در صنعت بیمه علی رغم اهمیت بالای آن، مغفول مانده است. در ادامه آقای دکتر احمدزاده عضو هیات علمی پژوهشکده بیمه ضمن تایید موارد گفته شده به آیین نامه جدید بیمه مرکزی در خصوص سرمایه گذاری اشاره کرد و اظهار امیدواری نمود با اجرای آن شاهد سرمایه گذاری موثر و ثمربخش شرکت های بیمه باشیم. دکتر احمدزاده جلوگیری از سوخت شدن سرمایه ها، بالارفتن امنیت سرمایه گذاری، تنوع بخشی پرتفوی سرمایه گذاری و شفاف سازی را از امتیازات آیین نامه جدید دانست. موارد یادشده مورد بحث و بررسی اعضای پانل نشست قرار گرفت. آقای اعلاباف عضو هیات علمی موسسه شیوه سنتی سرمایه گذاری را یکی از عوامل ناکارآمدی سرمایه گذاری صنعت بیمه دانست و در این ارتباط از کشور چین نام برد که با گذار از شیوه های سنتی و توسل به ابزارهای مالی جدید توانسته است تا ده درصد به رشد اقتصادی خود کمک کند.

در ادامه آقای دکتر سرزعیم عضو هیات علمی موسسه شباهت ها و تفاوتهای بانک و بیمه را از منظر سرمایه گذاری مورد بررسی قرار داد و تفاوت بانک و بیمه را در واسطه گری وجوه برای بانک و واسطه گری ریسک برای بیمه دانست. ایشان همچنین از نقدشوندگی سرمایه به عنوان یکی از عوامل موثر و مهم در سرمایه گذاری بیمه ها یاد کرد. دکتر سلمانی نژاد مدیرعامل شرکت سبدگردانی آسال به بررسی شرکت های بیمه در بورس پرداخت و به استناد صورت های مالی سال 1397 اظهار داشت بررسی ترازنامه و صورت های مالی بیش از بیست شرکت بیمه نشان می دهد که بازده سرمایه گذاری در این شرکت ها کمتر از بیست درصد بوده است. دکتر سلمانی نژاد عامل برون رفت از بازده کم سرمایه گذاری را، برون سپاری سرمایه گذاری شرکت های بیمه به شرکت های متخصص در حوزه سرمایه گذاری دانست. در این ارتباط خانم دکتر گودرزی به سرمایه گذاری بیمه ها در بانک و بورس اشاره کرد و اعلام داشت در صورت عدم اصلاح ساختارهای فعلی و جدا نشدن از شیوه های سنتی سرمایه گذاری؛ در درازمدت شاهد پیشی گرفتن توان مالی بانک ها از بیمه ها خواهیم بود.پرسش و پاسخ استادان و دانشجویان حاضر حسن ختام این نشست بود.    

 

 

 بازدید: 238خروج