تاریخچه:

با توجه به نقش و اهمیت بیمه در شکوفایی، رشـد و توسعـه اقتصـادی کشورها، به همت مدیـران وقت صنعت بیمه در سال 1348 (  1969میلادی)، مدرسه عالی بیمه تهران (Tehran College of Insurance) توسط اعضای مؤسس آن  به عنوان یک مؤسسه غیرانتفاعی تشکیل و اساسنامه آن به تصویب وزارت علوم رسید و از سال 1349 اقدام به پذیرش دانشجو در سطح کارشناسی مدیریت بیمه نمود.
مدرسه عالی بیمه تهران در ابتدای کار از دو بخش فارسی و انگلیسی تشکیل شد به طوری که بخش انگلیسی آن، مدرسه عالی بین‌المللی بیمه RCD نام گرفت. این بخش از مدرسه عالی در چارچوب سازمان همکاری منطقه‌ای برای توسعه (RCD) و به منظور تربیت و تأمین نیروی انسانی متخصص تحت عنوان کارشناس بیمه جهت کشورهای عضو یعنی سه کشور ایران، ترکیه و پاکستان فعالیت خود را آغاز نمود،که البته این موضوع به پیشنهاد هیأت مدیره صندوق بیمه اتکایی RCD و تصویب شورای وزیران سه کشور (COM) انجام شد. این مدرسه عالی علاوه بر وزارت علوم ایران، مورد تأیید وزارت آموزش پاکستان و وزارت آموزش ملی ترکیه نیز قرار گرفت. مقر آن در تهران بوده و با مؤسسه بیمه چارتر لندن و دانشکده بیمه نیویورک همکاری نزدیک داشت. علاوه بر این با دانشگاههای کراچی، استانبول و تهران نیز ارتباط رسمی برقرار نمود. زبان آموزشی آن نیز انگلیسی تعیین شد تا بتواند از کلیه کشورها دانشجو بپذیرد.
مدرسه عالی بین‌المللی بیمهRCD  تا سال 1358 و پیروزی انقلاب اسلامی در ایران فعال بود. در سال 1364 (1985) و با شکل گیری مجدد RCD، تحت عنوان سازمان همکاری‌های اقتصادی (اکو- ECO) مجدداً نیاز به فعالیت مدرسه عالی بین‌المللی بیمه RCD  به عنوان یک الگوی مناسب برای همکاری های منطقه‌ای و تأمین نیروی انسانی متخصص کارشناس بیمه مطرح شد. در نهایت بر پایه توافق سران کشورهای عضو اکو و به استناد موافقتنامه شورای گسترش آموزش عالی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، اساسنامه مؤسسه آموزش عالی بیمه اکو در سال 1369 مصوب و جایگزین اساسنامه مدرسه عالی بین‌المللی بیمه RCD سال 1348شد. بر این اساس نام مدرسه عالی بین‌المللی بیمه RCD به مؤسسه آموزش عالی بیمه اکو (ECO College of Insurance) تغییر یافت و وابسته به دانشگاه علامه طباطبایی اعلام شد. مؤسسه آموزش عالی بیمه اکو از مهرماه 1370 (سپتامبر1991) اقدام به پذیرش دانشجو در سطح کارشناسی مدیریت بیمه نمود. بازگشایی مؤسسه آموزش عالی بیمه اکو توسط دبیر کل اکو به اولین اجلاس شورای وزیران اکو در ماه مه سال 1991 گزارش شد و رئیس جمهور وقت ایران نیز در سخنرانی خود در دومین اجلاس سران اکو در سال 1372 درکشور ترکیه بازگشایی آن را اعلام کرد. در نهایت پنجمین اجلاس شورای وزیران اکو در بهمن ماه 1373 (ژانویه 1995) در عشق‌آباد، پایتخت کشور ترکمنستان اساسنامه مؤسسه آموزش عالی بیمه اکو را تصویب نمود. بدین ترتیب با تصویب اساسنامه مؤسسه توسط شورای وزیران اکو (COM) فعالیت این مؤسسه آموزشی در تهران به عنوان یکی از مجموعه‌های سازمان همکاری های اقتصادی (اکو) مورد تاکید واقع شد. در ادامه ایجاد 50 پست سازمانی علمی و اداری در مؤسسه آموزش عالی بیمه اکو در سال 1374 به تأیید ریاست جمهوری وقت و سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور رسید.
در سال 1382 شورای وزیران اکو گروهی را مأمور ارائه راهکارهایی برای تقویت سازمان اکو جهت بررسی وضعیت موجود مؤسسات وابسته و چگـونگی فعال تر کردن آنها نمود. گروه یاد شـــده پس از انجام بررسی های لازم به وجود خلاء آموزشی در منطقه اشاره و توصیه نمود که اساسنامه مؤسسه آموزش عالی بیمه اکو با هدف تبدیل آن به یک مؤسسه آموزشی معتبر بین‌المللی اصلاح گردد. در همین راستا پیش نویس اصلاحی اساسنامه مؤسسه تهیه شد و در جلسات مختلف با نمایندگان کشورهای عضو اکو این اساسنامه مورد بحث و بررسی قرارگرفت. این اساسنامه که مشتمل بر 15 ماده می باشد در تاریخ 20 اکتبر2007 (  28 مهر  1386) در شهر هرات کشور افغانستان تهیه و مورد تصویب شورای وزیران اکو قرار گرفت. نسخه اصلی (به زبان انگلیسی) به دولت جمهوری اسلامی ایران ارائه شد. و دولت ایران نسخه های تایید شده (برابر اصل) اساسنامه را برای کشورهای عضو و دبیرخانه اکو ارسال نمود.


برخی از دستاوردهای علمی موسسه:


ایجاد رشته‌های تحصیلات تکمیلی
امتیازات علمی بین‌المللی
اعطای بورسیه به متقاضیان عضو کشورهای اکو
برگزاری سمینارهای علمی
فعالیت‌های علمی دانشجویی
کتابخانه تخصصی مؤسسه
قدردانی نهادهای مرتبط بیمه‌ای از مؤسسه

 ترکیب هیات امنا


ترکیب هیأت امنای مدرسه عالی بین المللی بیمه RCD مصوب شورای وزیران RCD) 1349)
 رئیس هیأت مدیره شرکت ملی نفت ایران
رئیس دانشگاه تهران
شش عضو از هیأت مدیره شرکت بیمه اتکایی RCD مشتمل بر دو عضو ایرانی:(رئیس بیمه مرکزی ایران، رئیس شرکت سهامی بیمه ایران)
دبیر کل RCD
نماینده وزارت علوم
رئیس مدرسه عالی بین‌المللی بیمه RCD
نماینده هیأت مؤسسین
 جمعاً 12 نفر که 7 نفر آنها ایرانی بودند
  ترکیب شورای عالی مؤسسه آموزش عالی بیمه اکو مصوب شورای وزیران اکو در بهمن ماه 1373
 وزیر فرهنگ و آموزش عالی یا نماینده تام الاختیار ایشان
دبیر کل اکو
رئیس دانشگاه علامه طباطبایی
رئیس کل بیمه مرکزی ایران
مدیران عامل شرکت های بیمه "میلی ری" ترکیه و شرکت بیمه پاکستان
سه نفر از اعضای هیأت علمی که به پیشنهاد رئیس دانشگاه علامه طباطبایی و تأئید وزیر فرهنگ و آموزش عالی با حکم رئیس دانشگاه به مدت 2 سال به عضویت شورای عالی مؤسسه منصوب می شوند و انتخاب مجدد آنان بلامانع است.
دو نفر نماینده علمی هر یک از کشورهای ترکیه و پاکستان از طرف سازمان آموزش عالی کشورهای متبوعه
معاون آموزشی دانشگاه علامه طباطبایی
رئیس مؤسسه به عنــوان دبیر شورای عالی بدون داشـتن حق رأی در جلسات شـورای عالی شرکت می کند
جمعاً 14 عضو دارای حق رأی که ایران دارای 7 رأی بود


 ترکیب هیأت امنای موسسه آموزش عالی بیمه اکو مصوب شورای وزیران اکو در مهرماه 1386:


 وزیر علوم، تحقیقات و فناوری جمهوری اسلامی ایران یا نماینده تام‌الاختیار ایشان؛
دبیرکل اکو؛
رئیس دانشگاه علامه طباطبایی؛
رئیس موسسه، به عنوان دبیر هیات امنا؛
سه نفر نمایندگان دانشگاهی از کشورهای عضو اکو، که به وسیله کشورهای عضو کاندید می شوند و توسط شورای وزیران برای یک دوره دوساله انتخاب می شوند.
نماینده دایمی جمهوری اسلامی ایران در اکو؛
یک شخصیت برجسته دانشگاهی که توسط رئیس دانشگاه انتخاب می شود.
جمعا 9نفر که 5 نفر آنها ایرانی می باشند.

 اساسنامه فعلی 

اولین اساسنامه موسسه